Burun estetiği zor bir operasyon mudur?

Burun yapısal olarak kompleks bir organ olsa da, burun estetiği yaptırmak hasta için zor bir operasyon değildir.

Burun kompleks bir yapı olduğundan ve operasyonu fazlaca deneyim gerektirdiğinden, ameliyatı burun estetiğinde tecrübe kazanmış bir hekimin yapmasında her zaman fayda vardır.
Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ameliyat sırasında hasta hiçbir şey hissetmez. Operasyon yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Ameliyat sonrası birkaç saat çok hafif burunda sızlama ve başağrısı olsa da iki saat sonra anestezinin etkisi geçince bu ağrılar da ortadan kalkar.
Hastalarımız ameliyat sonrası genelde aynı gün taburcu olmaktadırlar.
Ameliyattan sonra 5-6 gün süren göz çevresinde ve yüzde hafif şişlik ve morluklar oluşabilir. Bunun derecesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalarda hemen hemen hiç morluk şişlik yokken, bazılarında biraz daha fazla olmaktadır.
Yüzdeki bu geçici morluk ve şişlikler ameliyat sonrası dönemin ağrılı olduğunu göstermez. Yalnızca yüzde ödemin varlığını düşündürür ve bu da her hasta için normal, geçici bir durumdur.
Operasyonda burun içerisinde sorun yoksa genellikle tampon kullanmıyoruz. Burun içerisinde sorunlar var ve burun estetiği esnasında bu sorunları gidermek için müdahaleler yapmışsak, bu durumda tampon kullanıyoruz. Fakat kullandığımız tamponlar ya kendiliğinden eriyen ve alınmayı gerektirmeyen, ya da silikon, yumuşak, küçük, alınınca ağrı yapmayan tamponlardır. Bu tamponların ortalarında delik olduğu için hastalar operasyon sonrası nekahat döneminde rahatlıkla burnundan nefes alabilirler.
Opersayondan 2-3 gün sonra bu tamponlar ağrısız bir şekilde alınır. Burun dışına yerleştirdiğimiz alçı yerine kullandığımız atel ise, 5-6 gün sonra alınır. Burun sırtına flasterle yapışık olan bu atelin alınması kesinlikle ağrı yapmaz.
Ameliyattan bir hafta sonra buruna koyduğumuz her şey alınmış olur. Yüzdeki hafif şişlik ve morluklar da geçmiş olur. Burunda hafif şişlik olsa da bu yeni burnun güzel görünümünü engellemez. Hastalarımız operasyon sonrası bu bir haftayı geçirdikten sonra rahatlıkla işlerine başlarlar.
Burundaki hafif şişliklerin geçmesi bir ay gibi bir süreyi alabilir. Burnun tam oturması ve ince ödemin dağılması ise altı ile sekiz ay sürer. Kalın ciltli hastalarımızda bu süre bir yıla kadar uzayabilir.
Sonuçta burun estetiği operasyonları genellikle ağrılı olmayan, hastanede yatmayı gerektirmeyen, operasyon sonrası işe ya da okula gitmeyi uzun süre engellemeyen, hasta açısından rahat, tecrübeli bir cerrahın elinde kolaylıkla yapılabilen bir operasyonlardır.

Bir yanıt yazın