Burun Estetiği

Burun Estetiği ( Rhinoplasti ) , estetik amaçlı olarak yapılan burun şeklinin düzeltilmesi operasyonun adıdır.

Burun Estetiği tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların ilk sırasındadır. İnsan sosyal bir varlıktır. Hayatımızın en önemli kısımları insanlar ile kurduğumuz ilişkilerden oluşmaktadır. İş hayatımızda, aile yaşantımızda, akrabalık ilişkilerimizde, yolculuklarda, düğünlerde, cenazelerde hep insanlarla yüzyüze bulunuruz.

 • İnsanlarla yüzyüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız,
 • Karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız,
 • Aynanın karşısınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız,
 • Veya yüzünüzü beğeniyorsunuz ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa…
  İşte estetik burun ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.

Burun estetiği ameliyatı ile;

 • Burununuzu küçültebilir, büyültebilir varsa kemerinizi aldırabilirsiniz.
 • Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz.
 • Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise, bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz.
 • Ucu aşırı kalkık domuzcuk burnu gibi ise normal kalkıklığına indirebiliyoruz.
 • Burun çok uzun ise kısaltabiliyoruz, çok kısa ise de uzatabiliyoruz.
 • Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Estetik olarak burun en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vucudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. “Burnun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları da kötüdür.” Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.

Burun ameliyatı ile burun estetiği ameliyatı arasındaki farklar?

 • Burun ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek burna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.
 • Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır. Bu ameliyatın amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hem de estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir.
Benim anlayışıma göre estetik anlamda başarılı, güzel görünen burun şu iki temel özelliğe sahip olmalıdır.
 • Burun kendi içinde kendisi ile uyumlu olmalıdır. Burun ucu, sırtı, kanatları, deliği gibi alt bölümleri birbirleri ile vektörel bir ahenk içinde olmalıdır,
 • Yüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalıdır. (çene, alın, kaş, göz, dudak’la birbirini tamamlamalı).
Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar. Maalesef güzel burun yapmak adına bazen burun yüzde orantısız hale getiriliyor yani aşırı küçültülüyor. Burun yüzdeki hakimiyetini kaybediyor. Yüzde kaybolup gidiyor. Küçük burun isteği ile gelen hastalara hep bunu anlatıyorum.

Estetik burun ameliyatı ile ben özellikle bu uyumu yakalamaya çalışıyorum. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara farklı alternatif burunlar sunuyorum. Çünkü hiç bir şeyde olmadığı gibi burun estetiğinde de mutlak doğru yoktur.
Estetik anlamda güzel bir burun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan profilden görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez altdan da güzel durmalıdır. Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır. Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.
Ameliyat öncesi çektiğim fotoğraflar üzerinde burnu bu temel eseslara göre tekrar tekrar incelerim. Her bakış açısından sorunları tesbit ederim.

Hekimin burun estetiğinde başarılı olabilmesi için ameliyat öncesi için dikkat etmesi gereken üç önemli husus vardır;

 • Burnu analiz etmek,
 • Burnu iyi analiz etmek,
 • Burnu çok iyi analiz etmek.

Analizden kasıt tüm deformiteleri, sorunları en ince detayına kadar tesbit etmektir. Küçük bile olsa detayları atlamamaktır Kendi adıma analize bir ameliyat süresi kadar vakit harcadığım olur. Şunu hiç unutmamak gerekir küçük şeyler aslında büyük şeylerdir. Her insana aynı burnu yapmamak yani yüze göre burun yapmak çok önemlidir.Çünkü birine yakışan burun diğerine yakışmaz .

Başarılı bir burun ameliyatı: Estetik olarak burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre planlanması şart. Naturel olmalı, yüzünüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalı. Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamamalı. Ameliyat olduğunuzu bilen yakın çevreniz ise pozitif değişimi farketmeli. Nefes alamama şikayetleri varsa o da aynı anda çözülmelidir. Uzun dönemde burunda çökmeler, eğrilikler olmamalı. Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur. Kişi sonuç doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz kolaylıkla adapte olur. Hatta çoğu kişiler eski burnunu bile unutur. İyi yapılmış bir burun kişinin önce bakışlarının ortaya çıkmasına yol açar. İfade berraklaşır daha sonra yüzün diğer güzellikleri ortaya çıkar. Bozuk bir burun insana sert sinirli bir ifade verirken iyi yapılmış bir burun sonrası daha sevecen bir ifade ortaya çıkar, başarılı bir ameliyat sonrası kişinin ruhsal yapısında bile olumlu değişmeler olur. Kendini ifade edebilme ve özgüveni artar, hayata daha pozitif bakar.

“Doğru oranlanmış herşey güzeldir.” Umberto Eco

Rinoplasti ; tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir. Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun insandan insana farklıdır. Aslında zor burun kolay burun diye birşey de yoktur. Her burun ve aynı derecede özen ister. Ameliyatı ister KBB uzmanı yapsın ister ise plastik cerrah, hekimin başka ameliyatlar ile ilgilenmesine asla vakit bile bulamayacağı kadar ilgi ve alaka ister.

Peki bu ameliyatı kulak-burun-boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır?
Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Burun tıkanıklığı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı; bu estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahelenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

Bir yanıt yazın