Burun Deviasyonu

Burun deviasyonu; burun kıkırdağı yada burun kemiğindeki eğikliği ifade eder. Bu eğiklik, burun tıkanıklığı, burundan yeterince nefes alamama, baş ağrısı, horlama ya da sabah yorgun bitkin uyanma gibi bir çok şikayete sebep olabilir.

Burun deviasyonunun tek çözüm yolu operasyondur.
Burun deviasyon operasyonları önceden yapılanlara göre günümüzde oldukça değişmiştir. Eskiden bu operasyonlar lokal anestezi ile yapılırdı ve ağrılı ameliyatlar olarak bilinirdi. Ameliyat sırasında oldukça kaba aletler kullanılırdı. Ameliyat sonrası kullanılan tamponlar bez tamponlardı ve çıkarılırken ağrıya sebep olurdu. Hastalar ameliyattan sonra belki birkaç gün hastanede yatmak zorunda kalıyordu.

Günümüzde yaptığımız operasyonlar ise genel anestezinin üstün konforundan faydalanılarak yapılan ağrısız operasyonlar halini almıştır.
Artık bu operasyonlar endoskopi eşliğinde mikroaletler kullanılarak yapılan endoskopik septoplasti denilen şekle bürünmüştür ve bilgisayar ekranından takip edilerek, kameralar eşliğinde yapılan basit operasyonlar halini almıştır.

Ameliyat sırasında ya tampon kullanılmamakta yada silikon, delikli, yumuşak tamponlar konulmaktadır. Dolayısıyla operasyon sonrasında hastalar rahatça nefes alabilmekte, sonrasında tampon alınması esnasında da asla ve asla ağrı duymamaktadırlar.
Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olan hastalar birkaç gün içerisinde işlerine devam edebilmektedirler.

Teknolojinin sağladığı bu konfor ve ağrısız operasyon teknikleri belki hastalarımızdan daha çok biz hekimleri memnun etmektedir.

Bir yanıt yazın