Burun estetiği operasyonları ağrılımıdır?

Bir doktor için operasyonlarda en önem verilen hususlardan birisi de hastanın konforunun en üst düzeyde olmasıdır. Yani hem operasyon anında hem de operasyon sonrasında, hasta hiçbir ağrı duymasın ve kendisini her açıdan iyi hissetsin. Burun estetiği operasyonlarından sonra da hastanın ağrısının olmaması, ameliyat sonrası burundan nefes alabilmesi ve rahat olabilmesi bizlerin en önem verdiği konulardan birisidir.

Onbeş yirmi yıl önce bu soru sorulsaydı, hiç düşünmeden evet burun ameliyatları ağrılı operasyonlardır derdik, hele hele tampon alınırken daha da çok ağrınız olacak diye de ilave ederdik üzülerek. Ama şimdilerde yeni tekniklerin gelişmesi sonrasında artık şunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki burun operasyonları genellikle ağrısızdır.
Burun ameliyatları eskilerden ağrılı operasyonlar olarak bilinirdi. Bunun haklı bir çok gerekçesi vardı; neydi bunlar ; en önemlisi burun ameliyatlarının lokal anestezi ile yapılıyor olmasıydı. Hasta her şeyi görerek ameliyat olurdu ve bu durum insanlarda bir korku oluşturmuştu doğal olarak.
İkincisi; öncelerden çok kaba aletlerle ameliyatlar gerçektiriliyordu ve bu durum, hastalarda fazlasıyla korku yaratmaya yetiyordu.
Hem hastalar hem de hekimler için ne mutlu ki; lokal anestezi altında burun kemiği kırılarak yapılan, çekiç ve guj gibi kaba aletlerin kullanıldığı, ağrılı ve konforsuz operasyonlar artık tarih oldu.
Eskilerden burun operasyonu olup dert yanan kişiler çoğunlukla ameliyattan değil de ameliyat sonrası tamponların alınması sırasındaki ağrıdan yakınırlardı. Hatta bunlarla ilgili atasözleri bile vardı “burnundan fitil fitil gelmek” gibi…
Artık yeni yöntemlerle buruna ya hiç tampon koymuyoruz ya da tampon koymak gerekli olsa bile silikon yumuşak ve küçücük tamponlar koyuyoruz. Bu tamponlar çıkarılırken çoğunlukla ağrı yapmazlar. Tamponlar burunda durduğu müddetçe nefes alabilmek mümkündür ve hasta konforu üst düzeydedir.
Burun estetiği olan kişileri görenler burun çevresinde ve gözlerin etrafında hafif şişlik ve morluk gördüklerinde bu operasyonun ağrılı olduğunu düşünebilirler fakat herkes bilmelidir ki bu operasyonlar genellikle ağrılı değildir.
Yeni tekniklerle, mikrocerrahi aletleri kullanılarak, tampon uygulamayı gerektirmeyen ,modern anestezinin imkanları kullanılarak şimdilerde yapılan burun estetiği operasyonları hasta konforunu üst düzeyde tutan ve ağrı duyusunu ya hiç algılatmayan ya da en minimumda hissetmesini sağlayan konforlu operasyonlardır.

Bir yanıt yazın