Burun Estetiği Operasyonları Açık mı Kapalı mı Yapılmalı?

Burun estetiği operasyonları iki farklı yaklaşımla yapılabilir. Birincisi açık teknik denilen burun alt kısmından 2-3 milimetrelik bir kesi ile buruna tam görüş açısı sağlayıp yapılan operasyonlar, ikincisi ise burun dışından hiç kesi olmadan içerden yapılan operasyonlardır.

Kapalı teknik burun ucuna hiçbir müdahale gerekmeyecek, daha çok burun sırtındaki kemere yönelik müdahale yapılacak hastalarda tercih ettiğimiz bir yöntemken, açık teknikte ise burnun her tarafına müdahale gereken hastalarda ya da revizyon hastalarında tercih ettiğimiz yöntemdir.
Kapalı tekniğin burun altında hiç iz olmaması, daha kısa süren bir operasyon olması gibi avantajlarının yanında, burnun her tarafının iyi görülememesi, tam hakimiyet sağlanamaması burun uç kısmına müdahalede zorluklara yol açması gibi dezavantajları vardır.
Burun tipine göre her iki tekniği de kullansam da genellikle açık teknikle, tam görüş sağlayarak operasyon yapmayı tercih ediyorum. Çünkü açık teknikte burna tam hakimiyet sağlayıp istediğim bütün manevraları yapma imkanı bulabiliyorum. Burun alt kısmında olan 2-3 milimlik kesi yerinin 2-3 ay sonra tamamen kaybolduğunu ve hiç farkedilmediğini görüyorum.

Bir yanıt yazın