Burnu yeniden şekillendirirken hangi yöntemler kullanılıyor?

Burun anatomisinin her insanda farklılık göstermesi, buruna yapılacak estetik müdahalelerin de kişiye özel olarak planlanmasını gerektirmektedir.

Bazı büyük burunlarda kısmi kıkırdak ve doku çıkarımları gerekirken, bazı travmatik ve çökük burunlarda ise kıkırdak ve doku eklemek gerekebiliyor ve bu manevralar kişiden kişiye, burundan buruna çok büyük değişiklikler gösterebiliyor.
Buruna yeni şeklini kıkırdak ve kemikler üzerinde yaptığımız değişikliklerle veriyoruz. Kıkırdak ve kemikler üzerinde çalışırken, burnu taşıyan yapılara zarar vermeden onları koruyarak yeni burna şeklini kazandırıyoruz. Bazen kıkırdak fazlalıklarının kısmi çıkarılması, bazen dikiş teknikleri bazen de eksik olan kıkırdakların yerine konulmasıyla, hedeflediğimiz doğal ve güzel burna ulaşmaya çalışıyoruz. Bu işlemleri yaparken kendi dokularınız dışında sentetik bir madde asla kullanmıyoruz.
Aşırı kıkırdak çıkarılmasının burunda çökme, mandalla sıkılmış burun görüntüsü verdiğini, aşırı kalkık burunlara sebep olduğunu bildiğimiz için bunlardan özellikle sakınılması ve bu tekniklerin kullanmaması gerektiğini düşünüyorum.
Burada önem verdiğimiz konu dokulara zarar vermeden, aşırı kıkırdak ve kemik çıkarımından kaçınarak, burnun nefes alma fonksiyonunu koruyarak, burnun desteklerini bozmadan yeni burnun ortaya çıkmasının sağlanmasıdır.
Estetik olarak doğal, yüze uyumlu, kişiye özel ve güzel burnu hedeflerken, burnun fonksiyonlarını da koruyucu ve hatta çoğu zaman arttırıcı manevraların da uygulaması ihmal edilmemelidir.

Bir yanıt yazın