Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Beslenme; Ameliyat olduğunuz gün hastanede size sulu, yumuşak hazmı kolay gıdalar verilecektir. Sonrasındaki 14 günde çiğnemesi kolay gıdalar tercih edin. Aşırı sert ve katı gıdalar tüketmeyin (elma, kabuklu kuruyemişler vb). Baharatlı yiyeceklerden bir müddet uzak durun. Bu süre zarfında tükettiğiniz sıvılar soğuğa yakın ılık olsun.

Uyku; Ameliyat sonrası 7 gün en az iki yastıkla yatın. Yüksekte yatmak şişliklerinizi hızlı indirecektir. Uyuduğunuz odada havanın nemli olmasını sağlayın. Bu amaçla buhar makinası kullanabilirsiniz.

Aktivite; Ameliyat sonrası iki gün yatak istirahatı gerekecektir. İkinci günden sonra ev içi günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz. Yedinci günden sonra çok ağır bir işiniz yoksa iş hayatına dönebilirsiniz. Tenis, basket, futbol, gibi ağır fiziksel aktiviteler için ise 8 hafta sabretmelisiniz.

Dikkat edelim! İlk sekiz hafta ağır kaldırma, ıkınma gibi kafa içi basıncı artıran hareketlerden de sakınmak gerekir.

Kişisel hijyen ve banyo; Ameliyat olduğunuz gün duş alabilirsiniz. Saçınızı yıkatabilirsiniz. Ancak burnunuzu sudan korumanız gerekir. Ertesi gün ise çok sıcak su ile olmamak kaydı ile normal duşunuzu alın. Alçınız ve burnunuz ıslanabilir. Sorun olmaz. Ancak hemen kurutma makinesi ile kurutun. Dişinizi fırçalamak için 2 gün beklemelisiniz. İkinci günden sonra dikkatlice dişinizi fırçalamakta bir mahsur olmaz.

Ateş; Ameliyat sonrası ilk 2 gün hafif ateşiniz olabilir. 38 derecenin üstünde ise normal kabul edilmez.

Makyaj; Ameliyat sonrası iki günden sonra kapatıcılar kullanabilirsiniz. 3 ila 4 gün sonra da normale yakın makyaj yapabilirsiniz.

Morluk ve şişlik; Öncelikle morluk ve şişliklerin oluşmaması için hemen ameliyat sonrası size buz uygulamasına başlanacak. İki adet cerrahi eldivenin içi buzla doldurulup burun etrafına konulacaktır.

Uygun vakalarda hiloterm (hilotherapy) dediğimiz cihazı da eldiven buz alternatifi olarak kullanıyoruz. Hilotermde yüze oturan bir maske vardır. Maskenin içinden küçük bir makinenin soğuttuğu su devran eder ve maskeyi soğutur. Soğuyan maske buz etkisi gösterir. Hiloterm uygulanan hastalarda şişlik ve morluklar klasik buza göre daha az olur. Ancak maskesi bazı yüzlere oturmayabilir. Böyle bir durumda klasik buz tedavisini tercih etmek gerekir.

Ameliyattan çıktığınızda çok belirgin olmayan morluk ve şişlikler ikinci güne doğru hızla artacaktır. Endişe etmeyin bu tamamen normal bir durumdur. Sonrasında hızla bu şikâyetleriniz azalacaktır. Birinci haftada ilk günlere göre yarı yarıya azalır. 14 ila 21. günler arası morluk tamamen geçer. şişliklerin tamamen geçmesi ise 6 ayı bulur.

Ağrı; Rinoplasti sonrası ağrı çok sık rastlanılan bir şikâyet değildir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi alabilirsiniz. Kullanacağınız ağrı kesici asla aspirin ve türevleri olmamalıdır.

Burun kabuklanmaları ve akıntıları; İlk dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman, zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin. şiddetli sümkürmeyin. Bununla birlikte kabuklanmayı önlemek için günde 3 – 4 kez kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu kısımdan fazlasını buruna sokmayın.

Sigara ve alkol; Ameliyat sonrası ilk hafta sigara ve alkolden uzak durun.

Güneşlenmek ve solaryum; İlk sekiz hafta solaryuma girmeyin ve bronzlaşmak amacı ile güneşlenmeyin. Günlük hayatta güneşten aşırı sakınmanıza gerek yok.

Gözlük ve lens; Ameliyattan üç dört gün sonra lens takabilirsiniz. Normal gözlük ve güneş gözlüğü için ise 8 hafta kadar beklemelisiniz.

Bir yanıt yazın